"Enter"a basıp içeriğe geçin

Microsoft Krom Altyapısı ile Yeniden Geliştirilen Edge Için Tarih Yapar

İnternet tarayıcıları kullanıcıların web sitesi deneyimini belirleyen en önemli yazılımlar arasında yer almaktadır. Chrome, Firefox, Opera, Edge gibi popüler tarayıcılar sürekli olarak yeni özelliklerle geliştirilmektedir. Google Chrome’u dünyanın en yaygın kullanılan web tarayıcısı olarak gösterebiliriz.

Tarayıcı, yüzde 70’e yakın pazar payı ile tüm rakiplerinden çok önde. Öte yandan, Firefox ve Edge gibi Chrome’a alternatif oluşturmak için farklı seçenekler vardır. Yazılım devi Microsoft, başta Windows ve Office olmak üzere birçok ürün ve hizmet geliştirmektedir. Bilindiği gibi, şirket Internet Explorer ile uzun yıllar tarayıcı pazarında olmuştur.

Windows işletim sistemlerinde varsayılan tarayıcı olarak kullanılabilir, ancak kullanıcılar tarafından sevilmiyor. Microsoft son yıllarda yeni tarayıcı, Edge başlattı. Ancak, bu tarayıcının kaderi Internet Explorer ile aynıydı ve şirket için hayal kırıklığı oldu. Ancak Microsoft, tarayıcıyı geliştirme gereğinden vazgeçmez.

Edge Için Geri Sayım Başlıyor

Microsoft tarayıcı pazarında kötü kaderi tersine çevirmek için yıllardır çalışıyor. Şirket bir süredir Google ile işbirliği yapıyor ve Krom altyapısını ve kenar tarayıcısını yeniden geliştirdiği biliniyor. Tarayıcı daha önce bir beta sürümü yayımlamıştı ve sınırlı sayıda kullanıcı tarafından test ediliyor. Microsoft, yeni Edge tarayıcısını windows 10 1709 ve yeni yükseltilmiş işletim sistemleri için kullanıcılara otomatik olarak gönderir.

Yazılım devi, Windows ile uyumluluk sorunları olmaması için Edge tarayıcısını sık sık günceller. Güncelleştirme aralıklarının 6 hafta olması beklenirken, güvenlik ve uyumluluk düzeltme emaları gerekirse hemen kullanıcılara iletilir. Microsoft’a göre, 15 Ocak 2020’den itibaren kromdan oluşturulan Edge indirilebilir olacak.

Tarayıcı şu an için Windows platformu için kullanılabilir olacaktır. Şirkete yakın kaynaklar, Microsoft’un Edge’in Linux sürümünü geliştirdiğini söylüyor. Güncelleştirmeyi otomatik olarak almak istemeyenler için Microsoft, Engelleyici Araç Seti adında bir yazılım da sundu. Bu araca rağmen, kullanıcılar Kendi isteğiyle Edge’i yükleyebilir. Microsoft’un yeniden oluşturduğu web tarayıcısı, kullanıcıların ne kadar ilgi alacağı konusunda şimdiden merak konusudur.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir