"Enter"a basıp içeriğe geçin

Eski Pekin Yetkilisi: ABD ve Çin Karşılıklı Anlayış Geliştirin

ABD ile Çin arasındaki ticari gerginliklersona yaklaşırken müzakere sürecinin başlamasıyla beklentiler yükselmeye başladı. Çin Ticaret Bakanlığı’nın eski bir yetkilisi olan Jin Xu, ABD ve Çin arasında karşılıklı anlayış geliştiğini ve ticaret konularında daha iyi bir fikir birliğine sahip olduklarını söyledi.

Jin Xu, son 9 ay içinde üç istişare yapıldığını ve bu konuda daha fazla uzlaşmasağlandığını söyledi.

Jin daha önce ABD, İngiltere ve Türkiye’de diplomatlık yapmıştı. Şu anda Çin Uluslararası Ticaret Birliği başkanı olan Jin, görüşmelerin olumlu sonuçlanacağını söylerken, Çin’in de buna göre politika düzenlemeleri yapması yönündeki umudunu dile getiriyor.

Birkaç gün önce, ABD ve Çin arasındaki görüşmelerin sona erdiğini iddia etti. Dün, Trump’ın ikinci dönem seçimlerini kazanmak ve Wall Street’i tekrar yükseltmek için “Çin’le uğraşmak zorundayım” dedi.

CNBC’nin Pekin ev sahibi Martin Soong, her iki ülkenin de daha karşılıklı anlayışa sahip olmaya karar laştığını söyledi.

Bakan ayrıca, işadamından iki ülkeye yarar sağlamak için daha iyi ilişkiler kurmalarının istendiğini de belirtti. Çin’in dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi olduğunu ve ABD’nin dünyanın en gelişmiş ülkesi olduğunu kaydetti. Soong, daha fazla fikir birliğine varırlarsa dünyanın bundan faydalanacağını söyledi.

Çin’in 5-15 Mart tarihleri arasında Ulusal Halk Kongresi’nde iki haftalık uzun bir meclis toplantısı yaptığı biliniyor.

Toplantının açılışında konuşan Başbakan Li Keqiang, Çin ekonomisinin 2019’da muhtemelen yavaşlayacağını ve resmi ekonomik büyüme hedefinin yüzde 6 ila 6,5 arasında olacağını söyledi. Bu rakam, 2018 için yüzde 6,6’lık büyüme rakamı ve ülke ekonomisinin bir miktar yavaşlaşacağı yönündeki beklentilerle karşılaştırılır. 2018 yılında, 1990 yılından bu yana görülen en yavaş büyüme oldu.

Başbakan Li, ülkenin ABD ile aylarsında devam eden ticaret savaşının faaliyetlere zarar verdiğini de belirtti. Pekin’in ekonomik küreselleşmeyi koruma konusundaki kararlılığını yineleyen Li, Çin’in ABD ticaret müzakerelerini desteklerken diğer ticaret anlaşmaları yla ilgili müzakereleri ilerletme sözü verdi.

Eski bir Pekin yetkilisi olan Jin Xu da Huawei’ye değindi ve bunun adil bir şekilde çözülmesini umduğunu söyledi.

Jin, ABD hükümetinin teçhizatlarının casusluk için kullanılabilmesinden korkarak müttefiklerini Huawei ekipmanı kullanımına karşı ikna etmeye çalıştığını söyledi. Huawei ise, devlet kurumlarının ekipmanlarını satın almasını engelleyen yasanın anayasaya aykırı olduğunu savundu.

Huawei Finans Müdürü Meng Wanzhou daha önce de Kanadalı yetkililere anayasal haklarını ihlal ettiği, tutuklandığı, gözaltına alındığı ve arandığı iddiasıyla dava açmıştı. “Huawei davasının yasalara uygun şekilde çözülebileceğini umuyoruz. Çünkü Çin, ABD, hatta Kanada, yasalarımıza bağlı kalmalıyız ve umarım bu dava adil bir şekilde çözülebilir.” dedi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir