"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çin 100 milyon domuz kaybından sonra acil durum rezervleri kullanabilirsiniz

Hastalık Çin’de hızla yayıldı ve domuz nüfusunun üçte birini ortadan kaldırdıktan sonra, hükümet yetkilileri dünyanın en büyük domuz pazarı dengelemek için çalışıyoruz. Sonuçta, Çin dünyadaki tüm domuzların yarısına ev sahipliği yapmaktadır ve et Çin diyetinin temellerinden biridir.

Bu kıtlık Çin’in sosyal istikrar zarar anlamına gelir. Domuz ateşi salgını da küresel domuz tedarik zinciri yükseltmek için tehdit ediyor.

Çinli yetkililerin, yükselen fiyatlarla mücadele eden ailelere yönelik sübvansiyonlar da dahil olmak üzere piyasayı hızlandırmaamaçlı tedbirler ilân etseler bile daha fazlasını yapmaya çalıştıkları düşünülüyor.

Bu arada perakendecilerin domuz eti için ödediği fiyat da geçen yıl yaklaşık yüzde 70 oranında arttı. Hükümet verilerine göre, toptancıların tedarikçilere ödediği ortalama fiyat Ağustos ayının son haftasında bir önceki yıla göre yüzde 90 arttı. Hükümet Çarşamba günü yaptığı açıklamada, domuz çiftçilerini ve üreticileri daha fazla domuz üretmeye teşvik etmek Ancak uzmanlar, hükümetin arz açığını kapatmak için daha da ileri gitmesi gerekebileceğini ileri sürdüler.

Yetkililer, gerekirse hükümetin acil dondurulmuş domuz rezervlerini başlatma sözü verdiler.

Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng geçen hafta yaptığı açıklamada, dairenin böyle bir karar vermeden önce “piyasadaki gelişmeleri yakından izleyeceğini” söyledi. Temmuz ayı itibariyle, Çin tarım bakanlığı tarafından Salı günü açıklanan verilere göre, son bir yıl içinde 100 milyondan fazla domuz kaybetmişti. Bakanlığa göre, sorunun bir kısmı, çiftçilerin hasta hayvanlar öldükten sonra tekrar canlı domuz stoklamadığı oldu.

Bu, Çinli yetkilileri çiftçileri ve üreticileri daha fazla domuz yetiştirmeye teşvik etmenin yollarını araştırmaya teşvik etti.

Çarşamba günü, maliye ve tarım bakanlıkları yerel yürütünlerden suni döllenme teknolojisinde kullanılabilecek paraları serbest bırakmalarını istediler. Bakanlıklar yerel makamları, domuzların hastalık yüzünden hurdaya çıktığı çiftliklere yönelik sübvansiyon daÄ ıtımını hızla hızla ş Ayrıca Pekin hükümetinin ülke çapında domuz üreticilerinin sübvansiyonları, kredi desteği ve sigorta kapsamını artırmayı planladığı da biliniyor.

Krizle mücadele amaçlı yeni çabalar Çarşamba günü domuz yatırımcıları arasındaki iyimserliği artırdı. Dünyanın en büyük domuz işleme şirketi WH Group’un hisseleri Hong Kong’da yüzde 7,9 yükseldi.

Benzer şirketlerin stoğunda da bir artış olmuştur. Çin ise bazı şehirlerde vatandaşlara domuz satın alma miktarına kısıtlamalar getirdi. Ve bazı yerel yönetimler yükselen fiyatları dengelemek için domuz eti indirimlerine yöneliyorlardı. Örneğin, günde 1 kilo domuz eti alma hakkına sahip olan Nanning’deki vatandaşlara bu ay piyasa fiyatının yüzde 10 altında indirim yapıldı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir