"Enter"a basıp içeriğe geçin

Meksika Pandemide Records Deadliest Günü olarak Yeniden Açmak Için Plan Duyurdu

Coronavirus vakalarının sayısı açısından ilk 20 ülke arasında yer alan Meksika, yeniden açılmak için hamle ler yapan ülkeler arasında yer alıyor.

Ülke salgının başladığı 13 Mayıs’tan bu yana vaka ve ölümlerde günlük en yüksek artışı kaydederken, Obradoryeni bir normallik kapsamında ekonomiyi yeniden açma planını açıkladı.

Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ekonomik, sosyal ve eğitim faaliyetlerinin yeniden açılmasının ülkenin en az etkilenen bölgelerinden başlayarak ihtiyatlı ve kademeli olacağını söyledi.

Ülke, 13 Mayıs’ta 1997 yeni vaka sayısında bugüne kadarki en büyük artışı kaydetti. Benzer şekilde, 353 olarak kaydedilen yeni ölümlerin sayısı da şimdiye kadarki en yüksek günlük artış oldu.

Plan, farklı eyaletlerdeki insanlara hangi işletmeleri ve faaliyetleri sürdürmenin güvenli olduğunu söyleyen bir “trafik ışığı” kodlama sistemi içeriyor.

Kaynak: Worldometers

Ekonomik, sosyal ve kültürel yeniden açılış planının herkesin öğrenmesi için yaygın olarak sunulacağını söyleyen Obrador, yeni normale dönüşte dört renkli trafik ışığının kullanılacağını da sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanı Jorge Alcocer, ekonomiyi yeniden etkinleştirme planının güvenlik ve kesinlik kriterlerini karşılayıp Meksikalıların sağlığını en önemli faktör haline getirdiğini söyledi. Ekonomi Bakanı Graciela Márquez planın üç safhadan oluştığını doğruladı.

Bunlardan ilki, 18 Mayıs’ta covid-19 vakası görmeyen alanların yeniden açılmasına hazırlık olarak ifade edilirken, 18-31 Mayıs tarihleri arasındaki ikinci safha genel bir yeniden açılım oldu.

Üçüncüsü, çalışmaları yeniden açmak için büyük trafik ışıklarının aktivasyonuyla 1

Detayları açıklayan Meksika Devlet Başkanı, yeni normallik planını uygulamak için valilerle anlaştı, ancak bunu uygulamanın isteğe bağlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Obrador,baskıcı tedbirlerin uygulanamadığını ve vatandaşlarına güvendiğini söyledi. Obrador’un açıklaması, ülkenin salgınlar sırasındaki en ölümcül gününü bildirmesinin hemen ardından geldi, uzmanlar ise durumun risklerine işaret etti.

Yeterli veri toplanmadığı için, ülkedeki gerçek vaka ve ölüm sayısının büyük olasılıkla çok daha yüksek olduğunu söyleyen uzmanlar, önümüzdeki haftalarda yeniden açılma planlarınıtehlikeli olarak yorumladılar.

Baker Enstitüsü’nden Tony Payan Meksika’nın bu krizle kör bir şekilde uçtuğunu söyledi:

“Meksika hastalığın ilerleme hızını bilmiyor, kaç vakada olduğunu bilmiyor, nasıl geliştiğini bilmiyor.”

Wilson Center for Mexico Enstitüsü’nden Christopher Wilson da veri eksikliğine işaret ederek şunları söyledi:

“Test için yaptıkları model, Meksika’nın farklı yerlerinde pandeminin yoğunluğunu doğru bir ölçü olmadan temel eğilimleri vurgulamak için tasarlanmıştır. Meksika’nın en zorlu bölgelerindeki krizin büyüklüğü, hükümetin resmi olarak bildirdiğinden çok daha büyük ve daha yoğun.”

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir