"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hindistan Merkez Bankası 2019 yılında faiz oranlarını 5’e indirdi. Zaman Düştü!

Hindistan Merkez Bankası (RBI) bugün 2019 yılında 5. Hareket, bankacılık sisteminin çözmek zorunda olduğu ve ülkenin ekonomik büyümenin daha ciddi şartlar ışığında gerçek çalışıyor.

RBI’den yapılan açıklamaya göre, Hindistan ekonomisinde küresel bir yavaşlama sinyalleri bankayı böyle bir hamle yapmaya yönlendirirken, gösterge repo faizinin 25 baz puan düşürülerek 15 seviyelerine düşürüldüğü öğrenildi.

RBI’nin Hindistan ekonomisini agresif bir şekilde dengelemek için attığı bu adım, bu yıl ki beşinci faiz indirimi oldu.

Bugün alınan faiz indirimi kararında, RBI Para Politikası Kurulu’nun (PPK) altı üyesi indirimin desteklenmesi lehinde oy kullandı. Bunlar arasında, bir yetkili 40 baz puanlık indirim lehinde oy kullandı.

Ankete katılan 39 ekonomistin büyük çoğunluğu bankanın 25 baz puanlık faiz indirimi alacağını tahmin ederken, dışarıdakiler 15-40 baz puanlık bir faiz indirimi olacağını düşündüler. Banka yaptığı açıklamada, iç talebi canlandırarak büyümeyle ilgili endişeleri azaltmak için yeterli politika alanı olduğunu belirtti.

RBI Başkanı Shaktikanta Das da geçen ay benzer bir açıklama kaydederek, bankanın politika genişlemesi için gerekli alana sahip olduğunu söyledi.

Bu arada, dünya çapında küresel merkez bankaları ekonomi ve kötüleşen küresel yavaşlama ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının olumsuz etkileri nedeniyle para politikasını genişletmek için adımlar atıyor.

Buna ek olarak, bugün iHS Markit Hindistan’da Eylül için PMI ve kompozit PMI verileri açıkladı. Veriler geriledi ve 50 seviyesinin altında kaldı ve ekonomide bir daralma sinyali verdi.

Endeks Ağustos ayında 52,4’ten 48,7’ye gerilerek Şubat 2018’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Eylül 2018’de endeks seviyesi 50,9 oldu.

Hindistan’da istihdam Ağustos ayında 52,6’dan 51,4’e düşerek Haziran 2019’dan bu yana kaydedilen en düşük seviyeye geriledi. Buna ek olarak, ülkenin bileşik PMI verileri Eylül ayında 49,8 olarak kaydedildi. Yeni siparişler bu yılın Haziran ayından bu yana en düşük seviyesinden 49,9’a geriledi. Bu da ekonomik daralmanın sinyalini veren başka bir veriydi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir