"Enter"a basıp içeriğe geçin

Vergi Ödemelerine İlişkin Yeni Düzenlemeler TBMM Komisyonu’nda Kabul Edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından dijital hizmet vergisi, konaklama vergisi, kıymetli konut vergisi, yeni dilim ve oran gibi gelir vergisi tarifelerine eklenen bazı yenilik ve düzenlemeler gibi kanun tasarısı.

Bu yasaya göre, internet alanında reklam, müzik, video, oyun satışı gibi uygulamalar Dijital Hizmet Vergisi kapsamında olacak. 5 olarak belirlenen dijital hizmet vergisi oranından, Türkiye’den dünya çapında 20 milyon lira veya 750 milyon avronun altında geliri olanlar muaf tutulacak.

Meclise sunulan tasarıda “konaklama vergisi” adı altında yeni bir vergi yer alıyor.

Bu düzenleme ile otel, motel, tatil köyü, pansiyon, daire, misafirhane, kamp ve dağ veya yayla evi gibi kırsal turizm tesisleri konaklama vergisi kapsamında olacaktır.

Gecelik konaklama hizmeti için kişi başı 5 yıldızlı otel ve tatil köyleri için 18 lira, 4 yıldızlı otel ve tatil köyleri için 12, 3 yıldızlı oteller ve belediye onaylı konaklama tesisleri için 9 lira.

Ayrıca otel, pansiyon, motel, apart otel ve kamp tesisleri ile 2 veya daha az yıldızlı kişi başı gecelik 6 lira olacaktır. Butik oteller ve özel konaklama tesisleri, bu rakam 18 lira seviyesinde belirlendi. 12 yaşından küçük çocuklar için gecelik hizmetler konaklama vergisinden muaf olacaktır.

Ayrıca teklif kapsamında gelir vergisi tarifesinin yeni bir diliminin eklenmesine de karar verildi. Düzey 5’teki üst dilim sınırı @’a yükseltildi.

Böylece 500 bin TL ve üzeri kârı olanların gelir vergisi oranı @olacak. 500 bin TL’ye kadar geliri olanların vergi yükleri, mevcut tarifenin ilk 4 dilimini korumaları şartıyla değişmeyecek.

Teklifin kapsadığı konular arasında, üst liglerde faaliyet gösteren sporcuların lig tarzı sporlarda maruz kaldığı gelir vergisi indirim oranı seviyesinden artış da yer alıyor.

Ayrıca, teklifle birlikte gelecek olan “Kıymetli Konut Vergisi” adı altında verilecek yeni vergi de 5 milyon TL veya daha fazla değere sahip konut ları kapsayacak. Bu vergiye tabi taşınmazlardan değeri 5 milyon ILE 7,5 milyon TL arasında olanlar binde 3; 7.5 milyon TL-10 bin TL arasında, binde 6 ile 10 milyon TL’nin üzerinde değeri olanlar binde 10 oranında vergilendirilecek.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir