"Enter"a basıp içeriğe geçin

Apple ve FBI 22 Mart’ta ilk turda alın!

Apple ve FBI arasındaki gerginlik tırmanıyor. Hatırlayacağınız gibi, ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Apple’ın kapısını çaldı ve özel bir terör soruşturması kapsamında Seyid Rıdvan Faruk’a ait iphone’un şifresini çözmek için yardım istedi. Apple ise, gizlilik ve arka bahçenin açılması nedeniyle FBI’ın isteğini geri çevirdi.

“Gizliliği ihlal edemeyiz”

Apple’ın Ceo’su (CEO) Tim Cook, bu hafta çalışanlarına bir e-posta göndererek FBI’ın talebinin şirket tarafından neden geri çevrildiğini duyurdu. İsterseniz, bu e-postanın önemli noktalarını bir kez daha hatırlayalım. Cook bir e-postada, FBI’ın girişiminin iphone’a izinsiz erişim için tehlikeli bir emsal teşkil edeceğine inandığını söyledi. Cook bunu yapamayacağını söylemeye devam etti. FBI’ın özel yazılım talebi yerine getirilirse, dünyadaki tüm iphone’ların güvenlik arka bahçesinin açIleceğini belirten Yetkili, Apple’ın böyle bir gizlilik ihlali yapmayacağını da sözlerine ekledi.

Teknoloji devleri Apple’ın yanında…

Ayrıca FBI’ın isteğine yanıt veren teknoloji devleri Apple’dan da destek aldı. Google ve Twitter,Apple’ın kararını haklı çıkardığını söyleyerek bir destek mesajı yayınladı. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, bir kongrede önemli açıklamalarda bulundu ve Apple’ın özel yazılım geliştirmesi halinde arka bahçenin açılacağını ve Apple’ın reddini destekleyeceğini belirtti. Apple CEO’su Tim Cook’un e-posta yoluyla açıklaması ve Apple ile FBI arasındaki krizin başlangıcı

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir