"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hedef Pazar Rusya 2020’de Türk Fındığı Tanıtım Yılı Olacak Seçildi

2019 boyunca fındık ihracatından önemli gelirler elde eden Türkiye, 2020 yılında da aynı başarılara imza attı. İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İMİb), Türk fındığı dünya çapında tanıtarak ihracat faaliyetlerini rekorseviyeye taşımayı hedefliyor.

Ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerine odaklanan Türk fındık sektörü, rusya federasyonunu öncelikli hedefleri arasına koymuştur. IFMİb, bu ülkede fındık tanıtım çalışmalarına başladıklarını duyurdu.

Ifmİb, 2019 boyunca 700 milyon doların üzerinde fındık ihraç ettiğini açıklayıp, sendika olarak verdikleri karar kapsamında 2020 ihracat hedefini düzeltdiğini duyurdu. Yeni hedef belirlendiğine göre, 2020 yılında Türk fırından 1 milyar doların üret

Sendikadan yapılan açıklamaya göre, 2019’un son ayında Moskova’yı ziyaret eden IFMİb heyeti, 2020 yılında Türk fındığı Rusya’ya sevdirmeye çalışacak.

IfMİb Başkanı Ali Haydar Gören başkanlığında oluşturulan heyette, diğer yönetim kurulu üyeleri de yer aldı. Ziyarette Türk Ticaret Danışmanları Feridun Başer ve Alper Eriten’e Rus yetkililer eşlik etti. Bölgede ayrıntılı bir pazar araştırması yapıldı.

Konuyla ilgili konuşan İYTü Başkanı Gören, fındık tanıtım projesinin Türk Tanıtım Grubu’nun (TTG) katkılarıyla gerçekleştirileceğini söyledi. Rusya’da etkili bir fındık sunumu nun yapıldığı ve ihracat faaliyetlerinin artırılmasının hedeflendiğini söyledi. Her üründe olduğu gibi Türk fındık sektöründe de doğru pazarlama kararlarının uygulanmasının önemine değindi.

Türkiye’nin son 1 yılda Rusya’ya 20 milyon dolar değerinde fındık ve ürün ihraç ettiğini belirten Bakan, bölgede yapılacak çalışmaların etkisiyle bu rakamı 2020 yılında daha da yüksek seviyelere çıkarmak istediklerini sözlerine ekledi.

Gören, Türk fındık üretiminin 2019 yılında arttığını, 2018 yılında üretimin 515 bin ton olduğunu ve bununla dünyada fındık üretiminin V’sini karşıladığını söyledi.

2018’deki v payının ‘2019’da’ yükseldiğini açıklayan Yetkili, bu başarıyı doğru politikalara, eğitimlere ve zararlılarla mücadele çabalarına bağladı. Türkiye’nin fındık üretimindeki rakiplerinin aksine üretimini 776 bin tona çıkararak fındık üretimindeki payını i’ye yükseltti.

Rusya’nın yanı sıra fındık için yeni bir hedef pazar arayışının devam edeceğini söyleyen Erdoğan, Türkiye’nin fındık üretimi ve ihracatında hala lider olduğunu ifade etti. Özellikle Avrupa ülkelerinin fındık ihracatında büyük paya sahip olduğunu ve en fazla ihracat yapılan 10 ülkeden 9’unun Avrupa’da olduğunu sözlerine ekledi.

Alınan bilgiye göre, Almanya 370 milyon dolarla Türkiye’de en fazla fındık ihracatı yapılan ülkelerden biri. İtalya 335 milyon dolarla Almanya’nın gerisinde kalırken, Fransa 115 milyon dolarla üçüncü sırada yer alıyor. Çin Halk Cumhuriyeti’ne 60 milyon dolar ile ihracat yaptığı ve son dönemde Türk fındığının tanıtımındaki artışla en fazla fındık ihraç eden 10 ülke olduğu öğrenildi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir