"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çiftlik Ürünleri Satın Alma konusunda Pekin’in Tereddütler Büyük Bir Engel mi

ABD Başkanı Donald Trump, Pekin’in büyük miktarda Amerikan tarım ürünü satın almasını istiyor. Pekin ise yıllık 40 ila 50 milyar dolarlık çok yüksek bir satın alma işlemine sahip ve bazı tereddütleri var. Bu, ABD-Çin ticaret savaşını sona erdirme müzakerelerinde önemli bir engel haline gelmiştir.

Trump, Çin’in ticaret savaşından önceki yıl olan yıllık yıllık tutarının, çin’in bu miktarı en iyi şekilde yaptığı ilk yıl olduğunu söyledi. ABD’li yetkililer görüşmelerde bunun için baskı yapmaya devam ederken, Pekin belirli bir zaman dilimi için büyük bir rakam ve kararlılık gösteriyor. Çinli alıcılar, kendi takdirine bağlı olarak, piyasa koşullarına göre alışveriş yapmak istiyorum.

“Çin burada insanların ihtiyacı olmayan ve ne zaman talep değil çok ürün satın almak istemiyor,” Çinli bir hükümet yetkilisi söyledi.

O amerikan tarım ürünleri yoğun Çin’e girerken, iç pazar için sindirmek zor olabilir ekledi. Ayrıca Çin’de tarım ürünleri fazlalığı gerçekten yerel fiyatlar için zor hale getirecek ve arz-talep dengesini bozacak “dedi.

Ayrıca büyük bir Afrika domuz yangını salgını, Çin’de domuz bir sürü, soya fasulyesi, ana yem bileşeni ve Amerika Birleşik Devletleri’nden en büyük tarım ithalatı için talep azalttı.

Devlet ve özel işletmelerin bir karışımını temsil Çinli tarım alıcıları, genellikle en ucuz kaynaktan ithal. ABD’nin Çin’in ekonomik olsun ya da olmasın muazzam miktarda ürün satın almayı taahhüt etmesi talebi, devlet müdahalesinin uygulanmasını gerektirecektir.

Bu durum, Çin’in mevcut ticaret savaşındaki temel talebiyle ve ABD’nin on yıllardır hedef olduğu politika hedefiyle çelişiyor.

Başka bir deyişle, Çin pazar tabanlı bir ekonomi haline gelir ve devlet şirketlerinin sübvansiyon ve yabancı rakiplerin pahasına yerel şirketlerin kaybı bir bırakma anlamına gelir.

Bazı ticaret uzmanları, durumun baş aşağı olmasının çarpıcı olduğu görüşündeler. Miriam Sapiro, Barack Obama’nın eski ABD Ticaret Temsilcisi Vekili, Bill Clinton danışmanı ve şimdi Sard Verbinnen kıdemli başkan yardımcısı, “ABD hükümeti normalde fiyatlandırma veya tarım salkım zamanlaması düzenlemez. Ama bu durumda cumhurbaşkanı bu adımı attı” dedi.

Risk yönetimi şirketi Kroll’un eski ticaret bakan yardımcısı ve genel müdürü Nicole Lamb-Hale, “Çin’in bunu ele almak istediğimizi söyleyerek geri çekilmesi ironik” dedi.

Lamb-Hale, Trump’ın istediği ağır tarım alımlarının piyasada aksamaya yol açacağını söyledi. Çin de Trump’a bunun mümkün olmadığını söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü, yönetimin büyük tarımsal alımlar için bastırmasının uzun süredir devam eden ABD serbest ticaret mesajına aykırı olduğu yönündeki endişeler sorulduğunda, “Başkan, gerçek, doğrulanabilir ve uygulanabilir sonuçlar üreten, daha adil ticarete, daha verimli pazarlara ve her iki ülke için de refaha yol açan gerçek yapısal değişiklikler istediğini açıkça belirtti.” dedi.

Çin ticaret bakanlığı sözcüsü Gao Feng 17 Ekim’de gazetecilere verdiği demeçte, Çin’in iç talep ve piyasa ilkelerine dayalı OLARAK ABD’deki tarım alımlarını artıracağını, ABD’nin ise uygun koşullar sağlayacağını söyledi.

ABD’li çiftçiler ticaret savaşı başladıktan sonra zor bir durumda olmuştur, ihracat düşüyor. Abd’li bir yönetim yetkilisi Salı günü yaptığı açıklamada, iki tarafın Kasım ayı ortasında Şili’de yapılacak Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği toplantısına katılmayabileceğini söyledi.

Son haftalarda, Çin yatırımcılar Büyük Çin alımları bahis tarafından ABD soya fiyatları yükseltti sonra Brezilya’dan soya fasulyesi büyük miktarlarda satın aldı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir