"Enter"a basıp içeriğe geçin

ABD Politikacılar Porto Riko Valisi Rossello İstifaİst

Cuma günü birçok Demokrat başkan adayı ve milletvekili, rahatsız edici mesajları nedeniyle Porto Riko Valisi Ricardo Rossello’nunistifasını istedi. Adadaki binlerce insan Rossello’nun istifasını protesto ederken, protestoların yedinci günü yedinci gününe ulaşırken, Amerikalı politika belirleyiciler harekete geçti.

ABD’nin içişleri nezdinde bağımsız bir özerk bölge olan Porta Rico, Rossello’nun skandal mesajları yüzünden günlerdir kargaşa içinde.

İnsanlar Cuma gecesi Porto Riko’nun başkenti San Juan’a, Rossello’nun istifasını isteyen tencereler, tavalar ve pankartlarla akın etti ve bir kez daha valiliğe isyan etti.

Mesajlaşma uygulaması Telegram Rossello’s anti-kadın ve homofobik retorik Cumartesi ortaya çıktı, 889 sayfalık sızıntı Rossello mevcut sıkıntılar iki eski yetkililer FBI tarafından geçen hafta ABD topraklarında federal bir yolsuzluk soruşturmasının bir parçası olarak tutuklandı sonra eklendi.

Protestolar, Rossello’nun 2017’deki memnuniyetsizliği ve yolsuzluk iddialarını da yeniden gündeme geldi.

ABD Temsilcisi Tulsi Gabbard, San Juan’daki protestolara katılmak ve yolsuzluğa karşı durmak istediğini söylerken, Julian Castro ve Elizabeth Warren’ın da aralarında bulunduğu diğer Demokrat başkan adayları Rossello’dan istifasını istedi. Annesi Porto Riko’da doğan temsilci İskenderiye Ocasio Cortez, adanın yanında olmaları gerektiğini ve Rossello’nun istifa etmesi gerektiğini söyledi.

ABD Kongresi’nde oy kullanmayan adanın temsilcisi Jenniffer Gonzalez, daha önce Rossello’nun istifasını istemişti. Rossello’nun basın sekreteri Dennise Perez, oğlunun önünde yozlaşmış olarak tanımlandıktan sonra bu görevi elinde tutamadığını söyleyerek istifasını sunmuştu.

Protestocular, Perez’in istifasının ardından “Rossello, Rossello, yanında” sloganları attı. Porto Riko Meclis Başkanı Carlos Mendez de Cuma günü yaptığı açıklamada, merkez sağ siyasetçinin yasadışı faaliyetlerde bulunup bulunmadığına karar vermek için bağımsız bir komite kurulacağını duyurdu. Grubun bulgularını sunmak için on günü olduğu da bilgilendirildi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir