"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yargıtay: Vikipedi Yasağı Hakları İhlal Ediyor

Anayasa Mahkemesi tarafından düzenlenen bir toplantıda Başbakan, iki yıldan uzun süredir yasaklanan Wikipedia ile ilgili kararın hak ihlali olduğuna karar verdi. Bilindiği üzere, 29 Nisan 2017 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Vikipedi’ye erişimi engelleme kararı aldı. Karar, Türkiye’ nin terör örgütlerini desteklediğini iddia eden içerin de dahil edildiği belirtildi.

BTK’nın o dönemdeki kararı büyük yankı uyandırıyor. Kuruluştan yapılan açıklamada, “Erişim önleme tedbiri uygulanmadan önce, Wikipedia yasa ve uluslararası uygulamalara uygun bir uyarı kaldırma yöntemi uygulanarak resmi iletişim kanalları aracılığıyla uyarıldı, ancak yanıt verilmediği için erişim önleme tedbiri uygulanmak zorunda kaldı.” ifadesi yer aldı.

AYM Kararını Verdi

Gözler bugün yapılacak olan Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’na çevrildi. Kurul toplandı ve Wikipedia’nın dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olarak lanse edilen erişimi engelleme kararının bir hak ihlali olduğuna karar verdi. Toplantıda, bu karar 6’ya karşı 10 oyla alındı. Bu karardan sonra BTK’nın engelleme yaptırımı seisks. Vikipedi’ye yakında yeniden erişilmesi bekleniyor.

Oy çokluğuyla alınan kararda, Vikipedi’nin erişimini engellemenin ifade özgürlüğünü ihlal ettiği vurgulandı. 2017’de uygulanan erişim engelinin başlıca nedenleri arasında Türkiye’yi Suriye iç savaşını desteklemekle suçlayan içerik de yer aldı. O tarihte BTK, bu tür içeriklerin kaldırılması halinde Wikiperia’yı yeniden açacaklarını duyurdu. Ancak, bu içerik kaldırılmadı çünkü erişim engeli uygulanmaya devam etti.

AYM’nin Wikipedia kararı sosyal medyada hızla yankı buldu. İşte Twitter’daki kullanıcılardan gelen ilk tepkiler…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir