"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dolar GBP, EUR ve JPY Karşısında Değer Kaybetti, BIST 91.938 Puandan Kapandı

Superweek sonuna doğru gelir gibi … ABD, Japonya ve İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranı nı aldatma hop oturdu ve yükselişe hop. ABD, Japonya ve İngiltere’nin faiz oranlarını sabit tutmasına tepki olarak kısa vadeli faiz oranlarını yükseltdi. Küresel hisse senedi piyasalarının merkez bankalarına tepkisi olumsuz olsa da, parite şu şekilde görünüyor:

EUR/USD paritesi değer kaybeden dolar, Fed’in 64 değer kaybetmesi ve İtalya’nın diğer tarafta ki onaylanan bütçe görüşmeleri nedeniyle 1,1446’dan işlem görüyor. Parite, 50 günlük hareketli ortalamaüzerinde 1,1389’un üzerine çizilen grafiklerle olumlu algılanabilirken, yukarı yönlü ilk olası direnç seviyesi 1,1432 olarak kabul edilebilir.

GBP/USD ve USD/JPY Dolar Karşısında Değer kaybetti

GbP/USD, İngiliz yetkililerin ülkenin AB’den ticaretten ayrılmasının para birimi ve ülke büyümesinde önemli düşüşlere yol açacağını duyurmalarının ardından ilk olarak ikilideki baskıyı artırdı. Günlük olarak yorumlanan ilk direnç bölgesi 1.269’da görülmektedir. 1.2613 ile 50 günlük hareketli ortalamanın üzerinde hareket eden çift ılımlı bir duruşla değerlendirilebilir.

USD/JPY UzakDoğu piyasalarında yakından izlenen açıklama Japonya Merkez Bankası’nın faiz kararı oldu. Bankanın faiz oranlarını sabit tuttuğunu açıklamasıve Başkan Kurada’nın tahvil getirilerinin düşmesi halinde sorun olmayacağını açıklamasının ardından, Japon yeni G10 para birimlerinde Amerikan doları karşısında en yüksek kazanç birimi oldu ve kapanışı 112,58 puandan kapattı. USD/JPY paritesi bugün 111.560’tan işlem gördü ve bazı kazançlarını geri döndürdü (-82).

Borsa İstanbul ve MAKTK Gelişmeleri

Borsa İstanbul 91.854,08 puandan kapandı. Toparlanmasıyla küresel piyasalardan (-75) pozitif ayrışma sinyali veren BIST ve dolar karşısında güçlenmeye devam eden Türk lirası, ülke varlıklarına ilişkin görünüme olumlu bir bakış açısı veriyor.

Gözde Girişim, yurtiçi gelişmelerde, iştiraki Makina Takım A.Ş.’nin stratejik alıcılara olası satışı konusunda şirket yönetimine çalışma ve görüşmelere başlama yetkisi verdiğini duyurdu. Şirketin Makine Ekibi’ndeki (MAKTK.IS) payı 0,33’tür ve kalan hisseler hala açıktır. Maktk’un piyasa değeri 262 milyon TL iken, yıllık FD/FAVÖK ve F/K çarpanları sırasıyla 14.0 ve 25.7’dir. 

MAKTK bugün 0,85 dolar değer biçecek değerle 1,57$/p’den işlem görüyor. Hisse senedi bugün keskin bir şekilde yükselmiş ve değişimleri olumlu yönde etkilerken, haftalık farkındalığı aylık 0,35 ve 31,93’lük bir geri dönüş kaydetti. Maktk’ın yıllık zirvesi 2.20 seviyesinde ve 1.01 seviyesinde kaydedildi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir