"Enter"a basıp içeriğe geçin

Twitter Telefon Numaraları Sızan Güvenlik Açığı ile Kaldırdı

Sosyal medya platformları hayatımızda daha fazla yer almaya devam ediyor. Milyonlarca insan paylaşırken hesapları güvence altına almak için kişisel bilgi sağlamak zorunda. Son yıllarda, bu bilgilere erişime izin veren birçok platformda güvenlik açıklarına tanık olduk. Kullanıcı verilerini sızdıran Facebook, Twitter, Instagram ve WhatsApp gibi popüler uygulamalarda kritik güvenlik açıkları ortaya çıkıyor.

Twitter’da, son zamanlarda birçok güvenlik açığı olduğunu söyleyebiliriz. Bir Türk güvenlik araştırmacısı mikroblog sitesinde yeni bir güvenlik riski ortaya çıkardı. Siber güvenlik araştırmacısı İbrahim Baliç, milyonlarca kullanıcının telefon numaralarına erişebileceğini söyledi.

Son zamanlarda, bir güvenlik açığı ile sosyal medya platformu android sürümü, ancak şirket hiçbir kullanıcı etkilendiğini duyurdu. Ama son araştırmalar öyle olmadığını gösteriyor.

Erişilen Telefon Numaraları

Siber güvenlik araştırmacısı İbrahim Baliç, 17 milyon kullanıcının Android uygulamasındaki çalışmalarında telefon numarasına erişebildiğini söyledi. Sosyal medya devinin güvenlik sistemi telefon numaralarını düzenli bir liste olarak sunmasa da, Balic’in araştırması rastgele sayıların oluşturulmasına dayanıyor. Baliç bu numaraları Twitter’ın veritabanındaki telefon numaralarıyla eşleştirebildi. 2 milyardan fazla rakam üreten araştırmacı, bunların 17 milyonu gerçek sayılarla eşleşti.

17 milyon kullanıcı sayısını bu şekilde belirleyebilen araştırmacılar, bu rakamın daha çok Türkiye, Yunanistan ve Fransa’da olduğunu söylüyorlar. Bürokratlar, siyasiler ve hükümet yetkililerinin de aralarında yer alıyor. Bu güvenlik açığından sonra sosyal medya devi konuyla ilgili yorum yapmadı. Şirket, Türk araştırmacının Twitter hesabını da engelledi. İlgili güvenlik açığının Twitter’da ‘Bağlantı Kişileri’ özelliği üzerinden gerçekleştiği söyleniyor.

Sosyal medya devi bu güvenlik açığını ortadan kaldırmak için yeni bir güncelleme yayımladı. 2019’un Twitter için bir güvenlik ihlali olduğunu söyleyebiliriz. Şirket daha önce kullanıcıların konumlarının yanlışlıkla paylaşıldığını kabul etti ve özür diledi. Bu veriler, telefon numaralarının reklam gösterimlerinde kullanılmasının önünü açmıştır.

Epilepsi Hastaları İçin Yeni Karar

Sosyal medya platformu, kullanıcılarına daha iyi bir deneyim ve güvenlik ihlalleri sunmak için yeni düzenlemeler yapmaya devam ediyor. Şirketin son gelişme epilepsi hastaları için oldu. İlgili hata grubuna el koymayı tetikleyen APNG adı verilen hareketli görüntüler platformdan kaldırıldı.

Hastaların ani ışık değişimlerinden bile etkilendiğini söyleyen Twitter ekibi, bunun hareketli PNg’lerin görüntülenmesine izin vermeyeceklerini belirtti. “APNG’ler eğlenceliydi, ama otomatik oynatma ayarlarına uymuyordu. Bu yüzden tweet’lere ekleme yeteneğini kaldırıyoruz. Bu, hareket ve ışıklı görüntülere duyarlı epilepsi gibi sorunları olan kişilerin güvenliği içindir” ifadelerini kullandı.

Epilepsi, halk epilepsi olarak bilinen, beyinde bir aktivite bozukluğudur. Hastalar istemsiz kasılmalar yaşıyor ve kontrolü kaybediyor. Son yıllarda, bir kullanıcı hasta gazeteciye epilepsiyi tetikleyen ve nöbet geçirmesine neden olan bir görüntü gönderdi.

GIF’i görüntüleyen kişi 8 dakika nöbet geçirirken, gönderen kullanıcı ağır cezalar aldı. Platform, zaten paylaşılan APNG görüntülerini kaldırmaz, ancak yenilerinin yüklenmesini engeller. Şirket, bunun için yeni bir özellik geliştirildiği konusunda bilgilendirildi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir