"Enter"a basıp içeriğe geçin

Küresel Ticaret ABD-Çin Gerginliği ortadan kaldırmak için bir yol bulacaksınız

Tradeshift’in kurucularından biri, Washington ile Pekin arasındaki gerginliğin küresel ticaret faaliyetlerini yavaşlatacağını, çin’deki mevcut tedarik zincirlerini taşımanın ise yıllar alacağını söyledi.

Uluslararası Para Fonu, gümrük vergisi savaşının başladığı 2018 yılında küresel ticaret hacminin bir önceki yıla göre yüzde 5,6’dan yüzde 3,9 oranında arttığınısöylerken, Tradeshift yöneticisi ve kurucu ortağı Christian Lanng, Çin’e giriş ve çıkışta bulunan malların sevkiyatının şiddetinin azalmadığını söyledi.

Lanng, bir yavaşlama olduğunu kabul etmesine rağmen, Vietnam’ın Çin ile ticaretinin 4,7 milyar dolara yükseldiğini söyledi. “Ticaret yapmanın bir yolunu bulacağını ve bu akışların devam edeceğini düşünüyorum.”

Bu noktada, Tradeshift’in işletmelerin teknolojiyi kullanarak fatura gönderip tedarik zincirlerinde ödeme yapabilmelerine yardımcı olduğu, bu nedenle şirketin ticaret akışlarının nasıl değiştiğine dair görüşleri olduğu vurgulandı. Mevcut küresel tedarik zincirlerinin inşasının yaklaşık 30 yıl süreceği göz önüne alındığında, Lanng bu ağların çözülmesinin bir yıldan fazla süreceğini öngördü.

Daha önceki raporlar, Vietnam ve diğer Güneydoğu Asya ekonomilerinin Çinli üreticiler için alternatif yerler olduğunu gösterdi.

O kadar ki, Washington ve Pekin arasındaki gerginlik tırmanmadan önce bile Nike ve Adidas gibi bazı küresel şirketler, Çin’de artan ücretler nedeniyle Vietnam’da üretim tesisleri kurmuştu. Ticaret savaşıVietnam’adaha fazla dikkat çekerken, bazı uzmanlar hala Güneydoğu Asya ülkesinin dünyanın üretim merkezi olarak Çin’in yerini alacak altyapıya sahip olup olmadığını sorguluyorlar.

Öte yandan, daha önce blockchain teknolojisinin küresel tedarik zincirini tam olarak destekleyecek kadar olgun olmadığını savunan TRADESHIFT CEO’su, bugün söylemini yineledi.

Facebook’un Terazi adı verilen yeni bir dijital para birimi oluşturma planı yla ilgili görüşleri sorulduğunda Lanng,sosyal medya devinin öncelikle kullanıcılarıyla güven oluşturmaya odaklanması gerektiğini söyledi. Ayrıca, Facebook’un bir zamanlar mesajlaşma platformunda ödeme teklif ettiğini, ancak ilerlemediğini de hatırlattı.

“Eğer gerçekten stablecoin veya para herhangi bir tür bir oyuncu olmak istiyorsanız, bu güven ile ilgili. Şu anda tüketici güveni ile ABD’de derecelendirme markaları iseniz, facebook bu listede çok yüksek olacak emin değilim”.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir