"Enter"a basıp içeriğe geçin

Avustralya şiddet içeren sosyal medya platformlarına karşı harekete geçti

Yeni Zelanda’da geçtiğimiz günlerde yaşanan korkunç olay saldırgan tarafından sosyal medyada canlı olarak yayınlandı ve milyonlarca insan katliama tanık oldu. Bu duraktan sonra, devlerin sosyal medyada böyle bir yayına izin verdiği ve daha sonra konuyla ilgili içerik ler içerdiği tartışma konusu oldu. Son olarak, Avustralya’da, parlamento konuyla ilgili düzenlemeler yapmak için harekete geçti ve sosyal medyada deneyim gerektiren yeni bir yasa tasarısı hazırladı.

Yasanın Avustralya’daki sosyal medya platformlarında daha sıkı bir inceleme uygulayacağı doğrulandı. Cami saldırısından sonra birçok hesap defalarca şiddet içerikli paylaşımda bulundu. Aslında Facebook, bu konuda 1,5 milyon hisse yapıldığını ve bunların 1,2 milyonunun yüklenmeden silindiğini duyurdu. Daha sonra, Avustralya ve Yeni Zelanda Facebook’a erişime engel koyarak, kalan içeriğin tamamen temizlenmesini beklemiş.

Avustralya’da Sosyal Medya Yönetmeliği

Avustralya parlamentosu tarafından onaylanan yasaya göre, silahlı saldırı, cinayet, işkence ve tecavüz gibi şiddet içeren mesajlara sahip sosyal medya uygulamalarına ağır yaptırımlar uygulanacak. Bunlar arasında sosyal medya platformlarında yıllık gelirlerinin yüzde 10’una varan para cezaları da yer alıyor. Buna ek olarak, şiddet içerik paylaşımlarından sorumlu olduğu tespit edilen kişiler 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Hukuk sonrası Başbakan Scott Morrison, “Büyük sosyal medya firmaları, teknoloji ve platformlarının katil teröristler tarafından kullanılmamasını sağlamak için her türlü tedbiri almalıdır.” dedi.

Ajanlar: Biz danışılabilir

Yürürlüğe giren yasa, İnternet ve sosyal medya platformlarında faaliyet gösteren tüm şirketlerin ilgili içerikleri barındırmasına izin vermiyor. İlgili içerik algılanırsa, bunları tüm platformlardan kaldırmak için belirli bir süre verilir. Bu arada, gerekli yaptırımlar uygulanmazsa, cezai yaptırımlar devreye girecek.

Avustralya’daki internet devlerini temsil eden Digi, yaptığı açıklamada karar için istişareedilmediklerini söyledi. Yasanın nefret söylemini çözüme geliştirmediğini de ifade eden belgede, terör eylemlerinin oradan doğduğu belirtildi. DIGI Avustralya Facebook, Twitter ve Google gibi dev şirketleri temsil etme hakkına sahiptir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir