"Enter"a basıp içeriğe geçin

Jerzy Kosiński’nin unutulmaz romanından uyarlanan Painted Bird, gösterim tarihinden önce…

Jerzy Kosiński’nin unutulmaz romanından uyarlanan Painted Bird, gösterim tarihinden önce 29 Ocak Çarşamba günü gösterilecek. Venedik Film Festivali’nden bir ödülle dönen film, Stellan Skarsgård, Harvey Keitel ve Udo Kier gibi isimleri bir araya getiriyor.

Dünya prömiyerinde 76. Venedik Film Festivali’nden bir ödülle dönmeyi başaran ve En İyi Uluslararası Film Oscar’ı için son dokuz yapımarasında yer alan Boyalı Kuş – Boyalı Kuş,gösterim tarihinden önce 29 Ocak Çarşambagünü gösterilecek.

Jerzy Kosiński’ninyıllardır Polonya’da yasaklı kitaplar listesinde yer alan tartışmalı romanından uyarlanan film, İkinci Dünya Savaşı sırasındaki izleyicilere dayanıyordu. II. Dünya Savaşı sırasında onu Doğu Avrupa’ya götürür ve sığınacak bir yer ararken ilginç karakterlerle yolun karşısına geçen Yahudi bir çocuğun hikayesini anlatır. Bu zor yolculuk sırasında savaşın hayal edilemez şiddetiyle karşı karşıya kalan çocuk, savaş bittiğinde bir daha asla eskisi gibi olmayacak. 35mm’lik bir filmle siyah beyaz olarak çekilen film, o dönemde Doğu Avrupa’nın vahşi ve ilkel dünyasını yansıtıyor.

Stellan Skarsgård, Barry Pepper, Harvey Keitel ve Udo Kier gibi ünlülerin uluslararası oyuncu kadrosunu bir araya getiren filmin yönetmen koltuğunda daha önce Mazaný Filip ve Tobruk’u yöneten Çek yönetmen Václav Marhoul yer almaktadır.

Venedik Film Festivali’nden Ödülle Dönen Boyalı Kuş, 29 Ocak Çarşamba günü!

Stellan Skarsgård, Barry Pepper, Harvey Keitel ve UdoKier’e Petr Kotlar, Julian Sands, Lech Dyblik, Jitka Cvancarova ve Aleksey Kravchenko eşlik ediyor. Filmin özeti aşağıdaki gibidir:

Boyalı Kuş, İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru çorak, ilkel Doğu Avrupa’da yalnız bir çocuğu takip eder. Çocuksuz kalan çocuklar köyden köye çiftlikten çiftliğe taşınırlar; o cahil, hoşgörüsüz, acımasız siviller ve askerler ile karşı karşıya gelecek sonsuz bir yolculuğa devam ediyor.

Film klişe olarak melodram ve duygusal yönelim önler, onun kahramanı, Çocuk gözünde tarafsız kalarak savaşın dehşetini iletmek, insan ve doğa manzaraları ile. Filmi insan ruhunun karanlık derinliklerine bir yolculuk olarak tanımlayan Marhoul, şiirin özünde olduğunu ve korkuyla çevrili olmasına rağmen Çocuk’un özünün güzel liğini koruduğunu söylüyor.

Boyalı Kuş başka bir Çarşamba oturumu ve salon bilgileri:

Altunizade Capitol Spectrum – 21:15

Beyoğlu Sineması – 21:00

Boğaziçi Üniversitesi SineBU – 19:00

Caddebostan C.Maximum (CKM Budak) CGV Arthouse Salonu – 20:30

Etiler Akmerkez Sineması Pembe – 21:30

Kadıköy Sineması – 20:45

Nişantaşı C.Maximum (City’s) CGV Arthouse Salonu – 20:45

Ankara Büyülü Fener Kızılay – 19:25

İzmir Karaca Sineması – 20:30

Adana Cinens (Park Adana) – 19:00

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir