"Enter"a basıp içeriğe geçin

Mercedes-AMG’s Güncellenmiş Yarış Aracı GT3 State-of-the-Art ile harmanlanmış!

En güzel yarış aracı temsilcisi, AMG GT3, hangi yasal yollara parça transfer edilmiştir, son zamanlarda güncellenen formu geldi. Mercedes model geliştiricisi ve özel birim araç üreticisi AMG’nin standart gt’den daha hafif ve daha güvenli bir model haline sahip olduğu GT3, tamamen yeni bir seviyeye taşındı.

Hem motor kaputunun altında hem de aerodinamik elemanlara yardımcı olan araç her zaman uçuş modundadır. Şanzıman ın arkası bağlı bir Yarış Arabası’nın son durumunda neler olduğunu görelim.

GT3 güncelleştirmesinin ilk adımı dış yapıyı değiştirmekti.

İlk görüşte olağanüstü bir değişim hissine kapıldın mı? Tasarım mühendisleri, araca yapılacak yüzlerce farklı hesaplamanın ardından GT3’ü sonuçlandırılır. Bir öncekine göre, AMG yarış aracının kaputundaki hava kanalı derinliği biraz azaltıldı.

Tampon tamamen yeni, ve alt karbon dudak ve köşe çivi açısal ve boyutsal değişiklikler gt3 daha bir vahşi göstermiştir. Krom çubuklarında bir değişiklik olmamasına gerek yok, her ne kadar büyükolduğunu söylemek mümkün.

Aydınlatma grubu da elden geçirildi.

Markanın en agresif modeli, gt3 far grubu, biraz daha ovalleştirilmiş olmuştur ve LED düzeni “u” haline gelmektedir. Ön ayırıcıların dışındaki dev arka kanatta değişti. Almanlara göre değişen sistem ayarlamalarından sonra kanadın daha iyi bir bastırma kuvveti etkisi ne olduğunu söylüyorlar.

Otomobilin sırrı performans olduğundan, mühendisler yeni isteğe bağlı Drop/Start bırakma başlatma özelliği sayesinde entegre hava jakarasından düştüğünde motoru otomatik olarak çalıştıracaklardır.

Alt sistemler de revizyonlara dahildir.

Mercedes-AMG aracın çekiş kontrol sistemine daha taze teknolojiler ekledi. Özel lastiklere uygun son nesil ABS kullanıldı. Ekstra kolay taşıma ile hava filtresi takılır.

Yarışlar için çok yararlı olabilecek bir kayıt sisteminden bahsedildi.

GT3, araç bileşenlerinin çalışma süresinin otomatik olarak kaydedilmesine ve analiz edilmesine olanak tanıyan bir sisteme sahiptir. Mercedes-AMGbu özelliği tartışmasız yarış otomobilleri için rahatlatıcı olduğunu söylüyor. İlk etapta, takımlar araç verilerini el ile kaydetmez. Ve en önemlisi, zaman hangi bileşenin değişmesi gerektiği nedeniyle boşa harcanmayacak, her şey net bir şekilde anlaşılabilir.

GT3 sahiplerinin maliyetleri göz önüne alındığında, Mercedes motoru ön dişli ve direksiyon sisteminin korunmasına yardımcı olmak için yeni bir entegre örgü ekledi. Değişimin yararı kaza ve çarpışmaları onarmak için daha az maliyet olacaktır.

6.3L V8 çalıştırmak için daha uzun süreler için yeniden geliştirilmiştir.

6.3L doğal emme motoru aslında aynı temel özelliklere sahiptir. V8’in sadece daha uzun süre araç kullanma yeteneğine odaklanıyor. Yüksek hacimli motor uzun sürüşlerden sonra ısınacak ve performansını kaybedecek.

Yeni Mercedes-AMG GT3 teslimatları bu yılın sonunda başlayacak. Fiyat seviyesi $453,275. Aracın fiyatı astronomik sağladığı kadar sürüş sağlar. Kısacası, 2020 AMGT GT3 teknolojik yatırımlar buradan iyi görünüyorsun.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir