"Enter"a basıp içeriğe geçin

İran Türk Vatandaşlığında Birinci, Konut Alımında İkinci Sırada

İranlılar, ilk 3 ayda 9618’e ulaşan yabancılara konut satışından paylarını artırıyor ve yeni yıla hızlı bir başlangıç yaptı. Ülkemizde konut sahibi olan yabancıların uyruğunu göz önünde bulundurarak Türkiye’nin farklı yerlerinde ev sahibi olmayı tercih eden İranlılar, Iraklıların ardından ikinci sırada yer alıyor. Ancak Türk vatandaşlığında ilk sırada yer alıyor.

Vatandaşlıkla ilgili altı sınırdan 250 bin dolara düşürülmesi, yabancıların Türkiye’deki gayrimenkullere olan ilgisini artırdı. AA’nın haberine göre, İranlıların Türkiye’ye olan ilgisi de her geçen gün artıyor. Böylece ülkemizin farklı yerlerinde evleri var.

2019 yılının ilk çeyreğinde yabancılara konut satışı rakamları ülkenin uyruğuna göre incelendiğinde, Iraklıların İranlılara 1781 ve 946 satış yaptığı öğrenildi.

İranlılara konut satışı, vatandaşlık ve danışmanlık hizmeti veren VIPTurkishPass’ın yönetici ortağı Fatih Çayabatmaz konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Çayabatmaz, Özellikle Ocak 2017’de 1 milyon dolardan başlayan yabancılara vatandaşlık hakkının 18 Eylül 2018 itibarıyla 250 bin dolara düşürülmesinden bu yana İranlıların Türkiye’den konut talebinin arttığını bildirdi.

Çayabatmaz, Türkiye’den konut satın alarak vatandaşlık almak isteyen İranlıların ihtiyaç duydukları her türlü danışmanlık hizmeti verdiğini de bildirdi. “Geleneksel olarak İranlıların tercih ettiği vatandaşlıklar arasında ABD, Kanada ve AB ülkeleri ilk oldu. Suriye sorununun ortaya çıkması, Avrupa’ya göç etmek isteyen milyonlarca insan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve geldikten sonra uyguladığı göçmen karşıtı politikalar, İranlıların yönünü Türkiye’ye çevirmesine yol açtı” dedi.

Çayabatmaz, gerekli sunum ve sunumların ve doğru bilgilerin birkaç yıl içinde yapıldığını, Türkiye’den 50-100 bin İranlının uzun bir yol olmadığını açıkladı.

Buna ek olarak, İran’ın içe dönük kapatma politikaları, ihracat-ithalat yasakları ve çevre ülkelerle olan sorunları, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Umman gibi Körfez ülkelerinde yaklaşık 75 bin İranlı şirketin kapatılmasına ve türkiye’ye dönüştürülmesine yol açtı.

Çayabatmaz, Türk pasaportunun 114 ülkeye vizesiz seyahat hakkı verdiğini ve bunun İranlılar için cazip bir avantaj olduğunu vurguladı. İstanbul’un özellikle iş kurmak isteyen İranlılar için bir cazibe merkezi haline geldiğini söyledi.

Son dönemde Bursa ve Trabzon gibi kentler de ön plana çıktığını vurgulayarak, burada İranlılara ciddi bir talep olduğunu vurguladı. “Bursa’nın yeşil olması ve İran’ın kuzey bölgesine benzemesi onu tercih ediyor. Trabzon, hem iklimhem de deniz, İranlılar bu yöne dönüyor. Tatil yapmayı düşünenler Antalya ve çevresine yöneliyor.” dedi.

Tüm bunlara ek olarak, Emlak ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından 2019 yılının ilk çeyreğinde yabancılara konut satışı geçen yılın aynı dönemine göre 5,5 arttı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir