"Enter"a basıp içeriğe geçin

Fed’e Yönelik Eleştirilerine Devam Eden Trump, Faiz Oranlarında Adım Atmayan Yakınıyor!

Fed’in kritik toplantısına günler kala Trump, bankaya faiz oranlarını düşürmesi için baskı yaptığı için bankayı da sert bir dille eleştirdi. Önceki günlerde, Fed’i kendisini yanıltmakla suçlayan başkan, ABD’nin parasını ödediği ülkedeki sıkı para politikasına son vermesi gerektiğini söyledi.

Abd’nin sıkı para politikasını sona erdirerek faiz oranlarını düşürmesi konusunda yaptığı son açıklamada Fed’i bir kez daha eleştirdi. Trump, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Çin ve Avrupa Birliği’nin (AB) faiz oranlarını daha da düşüreceğini ve sistemlerine para transferinin yüksek olacağını söyledi.

Düşük enflasyon verilerine rağmen Trump, Fed’in “hiçbir şey yapmadığından” şikayet etti ancak bankanın gelecekte iyi adımlar beklemediğini söyledi.

ABD’de parasal sıkılaşmanın devam etmesinin diğer ülkelerle rekabeti zorlaştırdığını savunan Trump, faiz oranlarının çok daha düşük seviyelerde tutulmasını istiyor. Ayrıca ülke ekonomisinin Fed’in faiz oranlarını düşürerek rekor kıracağını düşünüyor.

Piyasaların tüm dikkatleri Fed’in Çarşamba günü açıklanacak politika kararına dikkat çekerken, 25 baz puanlık faiz indirimi olasılığı da güçlendi. Eski Fed Başkanı Janet Yellen da . Talebinin nedenlerini de paylaşan Yellen, ülkedeki düşük enflasyon ve küresel ekonominin zayıflaması nedeniyle bu indirim oranını uygun buluyor.

ABD’nin küçük bir ekonomisi olmadığını, bu bağlamda Asya ve Avrupa piyasalarının etkilendiğini belirten Yellen, ülke ekonomisinin güçlü bir işgücü piyasasıile iyileştiğini söyledi.

Trump’ın fikirlerini destekleyen uzmanlar da var. Fed’in faiz artırımı politikalarının ülke ekonomisinin büyümesine engel teşkil ettiğini savunuyorlar. Bankanın Çarşamba günü kafalarındaki soru işaretlerini silip silecek kararının Trump’ı memnun edip etmeyeceği henüz bilinmiyor.

Fed’in kararı beklenirken, bu hafta gerçekleşmesi planlanan ABD-Çin müzakereleri, bir ara nın ardından bugün yeniden başlıyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir