"Enter"a basıp içeriğe geçin

BP CEO’su İran Yaptırımları Üzerinde Petrol Fiyatlarında Aşırı Volatilite Bekliyor!

Strateji uzmanları, Trump’ın İran’ın ham petrol ihracatına yaptırım uygulama konusundaki ısrarının petrol sektörünü ve fiyatlarını kötü etkileyeceği konusunda uyarıda bulundu. Bugün CNBC’ye konuşan Robert Dudley,İran’ın petrol endüstrisini çevreleyen belirsizliğin petrol fiyatlarında bir artışa yol açabileceğini söyledi.

“Ben aşırı volatilite 45 gün sürecek düşünüyorum,” Dudley, petrol piyasasının tedirgin olduğu bir dönemde hala devam ettiğini kaydetti. Sonuç olarak, petrol piyasası oyuncularının, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının ikinci turunun yürürlüğe gireceği 4 Kasım’ayaklaşırken gelişmeleri dikkatle izledikleri biliniyor.

İlgili raporda, İran üretiminin ABD yaptırımlarından ne kadar etkileneceği konusunda büyük belirsizlik olduğu hatırlatıldı.

Çünkü bu, daha fazla ülkeden petrol satın alan müşterilerin ABD’nin ikinci tur yaptırımlarından korkmalarına bağlı. Örneğin, BP’nin rakibi Fransız enerji devi Total, Ağustos ayında İran pazarından çekildiğini ve petrol ve gaz projelerinden çekildiğini duyurdu. Bu noktada, BP CEO’sunun açıklamaları dikkat çekti çünkü o, diğer birçok ünlü isim gibi, petrol fiyatları hakkında belirsizlik öngördü.

Burada bazı analistler, piyasanın günde 1,5 milyon varil alabileceklerini ve fiyatların daha da artacağı yönündeki görüşlerin artacağını öngördüler.

Dudley ise küresel GSYİh büyümesi (IMF’nin 2018 ve 2019 için 203,7%20’lik tahmini) nedeniyle talepte bir düşüş öngörmedi.

Dudley bugün yaptığı bir başka açıklamada, “Dünyadaki gayri safi yurtiçi hasıladaki büyümeye bakmAma nız ve bu da on yıllardır böyle olan petrol talebindeki artışı gösteriyor.” diyerek, iyi petrol fiyatlarından daha uzak olduklarını ve şirketin petrol fiyat aralığını varil başına 60 ila 65 dolar olarak belirlediğini söyledi.

Dudley, şirketi çok daha düşük bir petrol fiyatıyla planlayacaklarını vurguladı. “Suudi Arabistan’ın pazara sunma kapasitesine sahip olduğunu düşünüyorum, ancak diğer tarafta Venezuela ve İran yaptırımlarında beklenmedik durumlar var.” diyen Bakan, piyasanın dengede gibi göründüğünü ancak şu anda istikrarlı olmadığını da sözlerine ekledi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir